Oh buurman, wat doet u nu?
De voorstelling begint luchtig, met Arijan van Bavel – bekend als “Adje” – die de definitie van “revue” voorleest van een briefje. Het voelt als een knipoog naar de onbekendheid van dit inmiddels traditionele theatergenre. Dat is een leuke binnenkomer, maar daarna raakt het concept van revue een beetje zoek. Ooit stond revue bekend om satire en scherpe observaties. Hier blijft het steken bij losse gemompelde grapjes tussendoor over bezuinigingen op cultuur, waarna de focus verschuift naar – verrassend genoeg – burenrelaties, met een stevige seksuele ondertoon.
Een avond revue vol kitsch en komedie
Het voelt wat geforceerd. Bijna elke sketch draait om seks of suggestieve situaties, zoals Esmee Joanna’s personages met hun expliciete geluiden en flirterige scènes. Begrijp me niet verkeerd: er wordt gelachen, en vaak zelfs hardop, maar het voelt soms ook wat goedkoop en ongemakkelijk. Misschien is dat een generatiekwestie of een bewuste keuze om grenzen te verkennen, maar het mist soms een diepere laag of verfijning.
Esmee Joanna heeft een prachtige stem en laat horen dat ze een achtergrond in musicals heeft
Wat de show wel sterk maakt, is de interactie. Het publiek wordt regelmatig betrokken, wat vaak voor hilariteit zorgt – al moet je er maar net tegen kunnen als je zelf het mikpunt van de grap bent, maar gelukkig kon het uitgekozen publiekslid op de première daar wel tegen. Ook de muziek geeft de voorstelling flair. Bekende Nederlandse liedjes, met leuke tekstuele aanpassingen, geven een nostalgisch tintje. Esmee Joanna heeft een prachtige stem en laat horen dat ze een achtergrond in musicals heeft. Dat tilt het geheel muzikaal naar een hoger niveau.
Toch blijft deze schrijfster met gemengde gevoelens achter. Ja, er wordt veel gelachen, en ja, de zaal zit vol sfeer. Maar echt vernieuwend voelt het niet. De sketches blijven hangen in flauwe humor en pikante clichés, zonder de frisse kijk die het woord “revue” misschien belooft. Aan het einde is de boodschap helder: deze voorstelling wil vooral vermaken. En daarin slaagt ze. Maar als je hoopt op satire of meer gelaagde humor, dan is dit misschien niet jouw show.
Een paar uurtjes ongecompliceerd lachen met een knipoog naar nostalgie
Dat gezegd hebbende: voor wie zin heeft in een paar uurtjes ongecompliceerd lachen met een knipoog naar nostalgie, is dit een prima keuze. De voorstelling staat nu gepland om tot einde maart te spelen in verschillende steden, meer informatie op www.theater.nl/oh-buurman-wat-doet-u-nu-revue – dus waag de sprong als je nieuwsgierig bent. Maar wees gewaarschuwd: dit is geen klassieke revue, en je zit er middenin – letterlijk en figuurlijk.
Door Unnur Hlíf Rúnarsdóttir
Foto’s: Designer Zij